نوشتن وپادرمیانی یک مراسم سرخپوستی

همانطور که می‌دانیم نوشتن نوعی فرافکنی است و مطالب جالبی هم در مورد نوشتن به گوش ما می‌رسد و آن هم از ارتباط نوشتن با بر‌آورده شدن خواسته‌ها و اهداف است که بسیار شنیدنی و شگفت انگیزاست‌. نوشتن باعث تقویت باورها می‌شود تقویت باورها هم به ثمرنشستن آن‌ها را درپی دارد.
هنریت‌کلاوسر در کتاب بنویس تا اتفاق بیفتد با زاویه دید های گوناگونی به قدرت خلق آرامشی که نوشتن می تواند در احساسات ما ایجاد کند پرداخته وبه خوبی نشان داده که نوشتن چقدر می‌تواند بر آرامش واحساسات ما تاثیر گذار باشد.

در این نوشتار کوتاه می‌خواهم در مورد مراسمی صحبت کنم که کلاوسر آن‌را از یک مراسم آیین سرخ‌پوستی اقتباس کرده‌ و اجرای آن‌را هم به خوانندگان کتابش پیشنهاد کرده است این مراسم در مورد رسیدن به خواسته‌ها به وسیله نوشتن است ‌. البته نوشتن جزء اصلی این مراسم است.

 

اما مراسم سرخپوستی:

من خلاصه ای از این مراسم را اینجا می نویسم شاید شما هم خواستید این مراسم را اجرا کنید .
نقل قول از نویسنده: «ببینید مراسم اینطور برگزارمی‌شود:در بسیاری ازفرهنگ‌های بومی آمریکایی‌, قبایل وخانواده‌ها در سال جدید دور هم جمع می‌شوند تا سال جدید را جشن بگیرند,آن‌ها مراسم ویژه‌ای دارند که در آن از روح بزرگ می‌خواهند چیزها‌یی که در زندگی خود نمی خواهند را حذف کند وچیز‌هایی که دوست دارند داشته باشند.»
آن‌ها تیرهایی را از تکه ی شاخه های درختان درست می کنند‌. شاخه‌ها را می‌تراشند وچند پر به آن‌ها وصل می‌کنند اسم آن‌ها را هم «تیرهای مرگ» و«تیرهای زندگی» می‌گذارند‌. تیرهای مرگ نماد چیزهایی هستند که در زندگی ‌نمی خواهندداشته باشند. تیرهای مرگ را در زمینهای کم ارتفاع ودر دایره هایی که بابرگ‌های تنباکو درست شده فرو می‌کنند آن‌ها با دعاهایی که زیر لب می خوانند از روح بزرگ می خواهند که این خواسته‌ها را از زندگی آن‌ها حذف کند بعد تنباکوها را آتش می زنند و دود آن را برای روح بزرگ می‌فرستند این از خواسته هایی که نمی خواهندداشته باشند . آن‌ها خواسته‌هایی را که نمی خواهند را نوشته وبه تیرهای مرگ می‌چسبانند ودر نهایت هم همانطور که گفته شد می سوزانندودودش را برای روح بزرگ می‌فرستند‌.

برای خواسته‌ها و اهدافی که دوست دارند به آن برسند هم در ادامه همین مراسم به مکان مرتفعی می‌روند باز دایره‌ای از تنباکو درست می‌کنند وتیرهای زندگی را در دایرهای تنباکویی در زمین فرو می‌کنند ودعاهایی را به شکل ورد مانند می‌خوانند ودر نهایت دایره تنباکویی را آتش می زنند ودود آن را برای روح بزرگ می فرستند‌.
خانم کلاوسر در این قسمت ازکتابش می نویسد که چون امکان استفاده از چوب درخت برایشان فراهم نبوده از مداد استفاده کردند وبه جای پر هم از روبان مثلا برای تیرهای مرگ ازروبان های مشکی واز روبان های رنگی هم برای تیرهای زندگی استفاده کردند .
آن‌ها فکر می کردند که صرفا یک مراسم بوده اما بعد ها متوجه شدند به همان خواسته هایی که در مراسم انجام داده بودند رسیده اند وسرشار از شعف شده بودند من وقتی این بخش ها را می‌خواندم خیلی علاقمند شدم که این مراسم را انجام بدهم اما بایدشرایطی فراهم شود تا این اتفاق بیفتد.
منظورخانم کلاوسر از مراسم هایی هست که با نوشتن خواسته ها در طی آیینی می شود راه رسیدن به خواسته‌ها یا اهداف را راحت تر و هموارتر کرد شاید شما هم در فرهنگ وسنت خودتان هم نظیر این آیین و رسم ها را داشته باشید به امتحانش می ارزد حداقل برای یک سرگرمی یابه طورجدی آن‌ها را امتحان کنید
من نمونه این نوع اتفاقات را در جاهای مختلف خوانده‌ام اینکه که احساسات خود را بنویسید وبعد آتش بزنید ودر آب روان بریزید وآن هایی هم که به آب روان دسترسی ندارند می تواننددر سینک ظرف‌شویی خود خاکستر احساسات سوزانده شده خود را به اب بسپارند‌.

 

چرا این توصیه ها به ما شده‌است؟
احساسات به شکل انرژی هستند وقتی که ما آن‌ها را می‌نویسیم در حقیقت آن‌ها را تبدیل به ماده می‌کنیم و در نهایت آن‌ها را می سوزانیم واز بین می‌بریم آب هم که مظهر پاکی است و در آیین ما مسلمانان هم آب یکی از پاک کننده ها است .
وقتی خواسته‌ها را از ذهن بر روی کاغذ یادداشت می‌کنیم آن‌ها را از حالت انرژی به ماده تبدبل می کنیم و در حقیقت نوشتن این کار را برای ما انجام می‌دهد‌. هنریت کلاوسر اعتقاد داشت نوشتن را به یک مراسم وصل کنید او در کتابش به نام بنویس تا اتفاق بیفتد از زاویه دیدهای متفاوتی به نوشتن نگاه می کند‌.این مراسم همانطور که زیباست اثراتی هم در زندگی نویسنده داشته است که باعث شگفتی اش شده‌است با خواندن کتاب بنویس تا اتفاق بیفتد متوجه روش های متنوع نوشتاری می شویم که در مراحل مختلف زندگی می توانند به ما کمک کنند تا زندگی بهتری را تجربه کنیم.

سخن آخر

اما نوشتن مسیری است که چه درغالب یک مراسم سرخپوستی باشد یا هندی یا ایرانی ویا اسلامی در حقیقت قدرت احساسی است که در متن نوشته جریان دارد‌.نوشتن راه‌حلی است که تفکر را شفاف‌تر می‌کند به احساسات عمق می‌بخشد و راه را برای رسیدن به خواسته ها هموارتر می‌کند.
چراکه باورهای دوست داشتنی خود را با احساس بهتری می توانیم بنویسیم شکلزبان نوشتاری فرم قدرتمندتر زبان شفاهی است وبه همین خاطر تاثیر قدرتمندتری هم برزندگی ما می‌تواند‌داشته‌ باشد.

امتحان کردن آیین سرخپوستی جالب است اما نکته ای که یادم رفت بگویم این است که این مراسم را قبل از طلوع آفتاب انجام می دهند و زیبایی مطلب خانم کلاوسر را هم بخ خاطر وسواسی که برای طلوع افتاب داشتند زیباتر می کند امیدوارم شما هم بتوانید آن را در صورت تمایل انجام بدهید وحتما قبل از طلوع آفتاب این مراسم را انجام دهید‌.

به اشتراک بگذارید
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *